Umění a kultura

Umění a kultura

Olivovník představuje oblíbené téma minojského období. Stromy, ratolesti a květy olivovníku jsou zobrazeny na mnoha nástěnných malbách a reliéfech, které byly nalezeny v paláci Knossos, a které se dnes nacházejí v muzeu města Heraklio.

Nástěnná malba listí olivovníku
Amfora z ostrova Pseira
Nástěnná malba listí olivovníku Amfora z ostrova Pseira

Jednou z nejznámějších fresek je ta, která zobrazuje divou zvěř s olivovníkem, reliéf s býkem a stromem olivovníku nacházející se na balkóně severního vchodu do paláce Knossos, freska „tanec ve svatém háji", a jiná díla zobrazující ratolesti a plody olivovníku, rozkvetlou ratolest, listy olivovníku.

Útočící býk a strom olivovníku

Útočící býk a strom olivovníku


Ratolesti a listy olivovníku byly také často zobrazovány na hrnčířských výrobcích Minojského období. Charakteristickými příklady jsou amfora nalezená na malém ostrově Pseira poblíž severovýchodního pobřeží Kréty s hlavami býků a lodyhami olivovníku po stranách (1600-1500 př. n. l.), jakož i pohár s rozkvetlou ratolestí olivovníku z Knossu (1600-1500 př. n. l.), které se nacházejí v muzeu města Herakleio.

Olivovníky na fresce „Tanec ve svatém háji“ (Olivovník)-Knossos

Olivovníky na fresce „tanec ve svatém háji" (Olivovník)-Knossos


Také pro zlatnické umění Minojského období byl olivovník velmi častým vzorem. Příkladem je známý šperk, který je složen ze svazku zlatých listů olivovníku a který byl nalezen na pohřebišti z předpalácového období na malém ostrově nedaleko dnešní osady Mochlos, severně od vesnice Lastros poblíž Sitie.

Divá zvěř a olivovník

Divá zvěř a olivovník


Staří Řekové během Olympijských her, které započaly v roce 776 př. n. l., korunovali olympijské vítěze „kotino", věncem z olivové ratolesti, která vždy pocházela s téhož planého olivovníku, ze známého „kallistefano". 

Později (600 př. n. l.), při Celoathénských hrách, byly odměnou pro vítěze zdobené amfory naplněné olivovým olejem, který pocházel ze svatých olivovníků v Athénách.